• At-Sithaloi, Po-Rudrapur, Via-Brahamabarada, Dist-Jajpur, 755005, Odisha, India
  • info@incite.org.in
  • +91 9238568825

କୋହିନୋର ହୀରା: ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ଯିଏ କୋହିନୋର ହୀରା ପାଇବେ, ଜାଣିବେ କାହାର ଦାବି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ?

ବ୍ରିଟେନ୍ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍-୨ କୋହିନୋର: ବ୍ରିଟେନର ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍-୨ ଗୁରୁବାର 96 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସହିତ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ରାଜତ୍ୱ କରିବା ପରେ ମୂଲ୍ୟବାନ କୋହିନୋର ହୀରା ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ମୁକୁଟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ିକୁ ଦିଆଯିବ | ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାହାର ମୁକୁଟ ଅମୂଲ୍ୟ କୋହିନୋର ସହିତ ମୁଣ୍ଡର ଗୌରବ ବଢାଇବ |

ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍-୨ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅନେକ ମତ ଦିଅନ୍ତି ଯେ କୋହିନୋର-ଷ୍ଟୁଡେଡ୍ ମୁକୁଟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଜା, ରାଜା ଚାର୍ଲ୍ସ ତୃତୀୟଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଅବଶ୍ୟ, ବ୍ରିଟିଶ ରାଜ ପରିବାର ଏବଂ କୋହିନୋର ଇତିହାସ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ହୀରାକୁ  ରାଣୀ କାମିଲା ପାର୍କର ଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ରାଣୀ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି

କୋହିନୋର ହୀରା ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍  ଇଂଲଣ୍ଡର ସମ୍ରାଟ ଭାବରେ ପିନ୍ଧିଥିବା ପ୍ଳଟିନମ ମୁକୁଟରେ ଅଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ରାଣୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଚାର୍ଲ୍ସ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ରାଜତନ୍ତ୍ରର ଦାଇତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ସେତେବେଳେ କାମିଲା ପାର୍କର ରାଣୀ ହେବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହେବା ପରେ କାମିଲା କୋହିନୋର ପିନ୍ଧିବାର ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

କୋହିନୋରର ଇତିହାସ

କୋହିନୋରକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ହୀରା ବୋଲି କୁହାଯାଏ, ଯାହାର ଓଜନ 105.6 କ୍ୟାରେଟ୍ | ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଭାରତରେ ଏହି ହୀରା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଗୁଣ୍ଟୁରରେ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ଏକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରରେ ଦେବତାଙ୍କ ଆଖି ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ମଲିକ କାଫୁର (ଆଲାଉଦ୍ଦିନ ଖିଲଜୀଙ୍କ ଜେନେରାଲ) ଲୁଟ କରିଥିଲେ।

ମୋଗଲ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଶାସକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବା ପରେ ଶିଖ ମହାରାଜା ରଣଜିତ ସିଂ ଲାହୋରରେ ଏହାକୁ ନେଇ ପଞ୍ଜାବକୁ ନେଇଆସିଲେ। ମହାରାଜା ରଣଜିତ ସିଂଙ୍କ ପୁତ୍ର ଦିଲୀପ ସିଂଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ 1849 ମସିହାରେ ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କୁ ଏହି ହୀରା ଦିଆଯାଇଥିଲା। କୋହିନୋର ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନର ରାଣୀଙ୍କ ମୁକୁଟରେ ରଖାଯାଇଛି |

Back To Top